Srpen 2010

Univerzální rychlá buchta

29. srpna 2010 v 23:23 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Tak jsem se zase po čase dostala k troubě :-) Kdo zná, ten ví, že tuto vymoženost doma nevlastním.
Když jsem pekla docela často, používala jsem oblíbený rychlý recept na buchtu, do které se dá přidat cokoliv a je skoro jako kynutá a rychlá a bez vážení.
 Na těsto můžete dát cokoliv, čerstvé i zavařené ovoce, inspirace jako závin: jablka, skořice, rozinky, oříšky,  posypka... nebo taky  rafaelo: 1 hrnek strouhaného kokosu, 1/2 hrnku moučkového cukru a po upečení za horka polít jednou smetanou na šlehání. Krásně navlhne.

Těsto:
2 hrnky polohrubé mouky
2vejce
1 hrnek cukru (spíše méně)
1 hrnek mléka
0,5 hrnku oleje
1 špetka soli
1 kypřící prášek

klasická posypka:
moučkový cukr, mouka- celkem jedno jaká, máslo
2
Tahle byla zrovna s ostružinama.

Slaný dort krygel

29. srpna 2010 v 22:59 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Nedávno jsem viděla slaný dort u kamaráda a brzy nastala příležitost si ho skusit. Vypadalo to celkem jednoduše a byla to vcelku vtipná alternativa sladkých krémových dortů. Tohle je prostě lepší dárek pro chlapa a mlůžete tam nacpat, co vám prostě doma chutná.
Nevím jestli mám dát dohromady, jakýsi recept, tak snad jen něco pro inspiraci, Dort vážil odhadem tak 4 kila a byl docela problém ho sníst.

1kg taveného sýra (dá se koupit v makru, zbytek si ho nakoupí v krabičkách)
0,5kg tvarohu
1 kelímek kapiového másla
0,4-0,5 kg tvrdého sýra na potažení dortu
1 smetana na šlehání na rozředění pomazánek dle potřeby
1 světlý chléb toustový
1 tmavý chléb toustový
1 klobáska nebo točený na ucho kryglu
dle chuti, klobásky, vajíčka, salámy, hermelín, kyselé okurky..... co kdo má rád

1.pomazánka pažitková
část tvarohu, cca 2 lžíce pomazánkového sýra, sůl, pepř, pažitka, 1 vejce

2.vajíčková pomazánka
 6 vajec, tvaroh, 2lžíce sýra, 2lžičky hořčice, pepř, sůl, pórek

3. česneková pomazánka
Sýr tavený, plátek obyč másla, česnek, paprika pálivá, sladká, pepř, sůl,

4.česneková pomazánka bílá (hlavně na vrch dortu, jako pivní pěna)
zbytek taveného sýru, česnek dle chuti, pepř, 1lžíce tvarohu, lžíce tatarky, smetana
Pokud budete mít málo pomazánky, můžete všude přidat tvarohové pomazánkové máslo v kelímku obyčejné.

POSTUP:
4 plátky chleba dáme do čtverce a obřízneme talířek, napatláme vrstvu pomazánky a přidáme cokoliv nahoru(klobása, vajíčko, sýr....)
1

Dáme další druh chleba nahoru a napatláme pomazánkou a tak pořád dokola dokud vám nedojdou ingredience. Spoje nedáváme přes sebe a kruh vždy trochu pootočíme, aby se nám dortík nerozpadl.
2
3
4
5V mikrovlnce nebo ve vodní lázni v mikrotenovém sáčku necháme změknout tvrdý sýr a mezi dvěma rozřízlými sáčky jej rozválíme na požadovaný rozměr a pokusíme se přenést na dort(tento úkon byl ten nejtěžší z celého dortu a dělala jsem ho na více pokusů.)
Můžete si také na silikonový vál rozdělat sýr krájený, tak aby se překrýval a dát roztéct do trouby, až změkne, přes sáček jej rozválet a dát na chvíli ještě do trouby, aby nebyly vidět spoje.
Na vršek dortu dáme odřezky chleba do "kopečka" a přestříkáme bílou česnekovou pěnou.
Ucho zapřeme o tácek a zajistíme párátky.  Přes noc v lednici se dort trochu "svezl", ale naštěstí to ustál, asi bylo na jedné straně méně pomazánky a tak si to prostě sedlo.
Dobrou chuť
PS: Mě moc nechutnal, ale ostatní si asi pošmákli :-D
6

Kytice z listí

29. srpna 2010 v 22:25 | Lipetka |  tvoření :-)
Vzhledem k tomu, že se blíží podzim, mám pro Vás takovou jednoduchou inspiraci, která vznikla po procházce s pejskem,z ingrediencí, co se kde okolo cesty našlo. Vznikla sice minulý rok, ale až dnes jsem se k fotečkám dostala, ale budoucí babí léto bude pro listové tvoření velice příznivé
kytice z listí

Projekt Mámy pro mámy

24. srpna 2010 v 16:47 | Lipetka |  Bludy Obludy
Chtěla bych se s Vámi všemi podělit o velmi zajímavý projekt Mámy pro mámy.
Jedná se hlavně o psychickou podporu rdičů, kteří mají své malinké nedonošené děti zavřené v nemocnicích. Pro rodiče je to obrovská psychická zátěž.
Především maminka trpí pocity  beznaděje,  selhání, bezmoci, sebeobviňováním, strachu radovat se z narození miminka. V tento čas se i zdánlivě malá pomoc, může stát v srdci obdarovaného pomocí nezměrnou a projev pochopení a empatie dokáže  nesmírně povzbudit a potěšit. Každý z nás má tuto zázračnou schopnost - udělat lidi okolo sebe šťastnějšími...
...toto je hlavní myšlenkou svépomocného projektu: malými, vlastnoručně vyrobenými dárky potěší  maminky (babičky, děti - kdokoliv, ochotný pomáhat) "zvenku" ty maminky, které zůstávají v nemocnicích s prázdnou náručí a vyděšeným srdcem.  
Podrobnější informace najdete na této adrese http://mamypromamy.blogspot.com/
Pokud nemůžete pomoci třeba jen maličkým dárečkem, můžete na tento projekt upozornit třeba i prostřednictvím svého blogu.
Děkuji za pozornost :-)))

Solné doly Wieliczka

10. srpna 2010 v 18:54 | Lipetka |  Výletník
Tak jsme vyrazili do daleké ciziny a to do zemí zvaných Polsko :-) Náš cíl byly solné doly ve Wieliczce a hrad Wawel. Hrad Wawel jsme bohužel nestihli, tak na nás musí počkat na příště.
Přiznám se, že do té doby jsem o těchto solných dolech nic neslyšela, ale po menším průzkumu jsem zjistila, že většina lidí tam někdy byla nebo alespoň o nich slyšela. By mě teda zajímalo, kde jsem do té doby byla já.
Při příchodu k dolu nás šokovaly obří davy lidí, ale plusové body správci dolů dostali, protože fronty šly relativně rychle (co 5 minut vpouštěli skupinu 40 lidí)
Výklad probíhá v několika jazycích (polsky, německy, španělsky...) jen česky ne. Vstupné vyšlo v přepočtu na 300 kč, což mi přišlo docela vysoké, ale po ukončení prohlídky jsem nelitovala.
Hradby kousek od dolu
IMG_6222

Důl Wieliczka

Okolo byly obrovské fronty, ale šlo to celkem rychle
Parčík vedle doluNaproti dolu je velmi příjemný parčík, který přímo láká k odpočinku. Po několikahodinové prohlídce jej zřejmě budete potřebovat.
IMG_6230Místní vrabčáci se nám vyloženě smáli, když jsme se pekli na slunci ve frontě.
IMG_6231Průvodci byli oblečeni ve velmi stylových oblečcích
IMG_6232
Dolů jsme scházeli cca 50 pater dolů (nedoporučuji poddávat se myšlenkám, jak moc hluboko jdete a co všechno se na vás může zřítit) Pohled dolů po schodišti. Nešlo ani dofotit jeho dno, tak hluboké to bylo.
IMG_6238Při první části prohlídky, jsme se dozvěděli, jak kdysi probíhala těžba soli
IMG_6239Sůl se v dole těží již několik set let. Chodby jsou dlouhé cca 300km!!!! A spřístupněna je jen malinkatá část. Celou prohlídku jsme se pohybovali cc 135 m pod zemí, což nám za chvíli díky obřím prostorám vůbec nepřišlo
IMG_6241Všechny sochy jsou vytesány z místní soli.
IMG_6245I dveřní zárubně :-)
IMG_6246
IMG_6247
IMG_6249V dolech fungovali paliči metanu  (nevím jak jinak to nazvat) a chodili s dlouhými pochodněmi a metan vypalovali. Zajímalo by mě, jakou životnost tito lidé měli.
IMG_6252
IMG_6253
IMG_6255Koně v dole byli kdysi běžnou součástí, ale už nikdy se nepodívali na denní světlo.
IMG_6258
IMG_6261
IMG_6264
Nahoru, dolů, všude samá sůl.IMG_6265
Rodinka co si kdysi vyšla na procházku a našli ji vpodstatě před pár lety...IMG_6268Původní prohlídkové schody. By mě zajímalo, kolik tam bylo zraněných :-)
IMG_6272Občas na nás vykukovali solní trpajzlíci
IMG_6274Všechna voda v dole se musela odvádět, jinak by prý nadělala velkou paseku. Přečerpávala se do nejspodnějšíh jezer, kde jí potom odsolovali. Z jednoho kubíku solné vody, byli schopni udělat 300kg soli.
IMG_6275
IMG_6279I lustry a malá kaple byly ze soli.
IMG_6281
IMG_6284Pak nás uchvátily prostory velkého kostela, kde se dodnes konají v neděli bohoslužby. Vpodstatě to byl asi náš nejúchvatnější zážitek vstup na balkón solného kostela (ano i ten byl pro změnu celý ze soli) Představa, že jsme pořád tak hluboko pod zemí a jsou tam takové prostory, které na nás nespadnou mě opravdu hodně dostávala.
IMG_6286
IMG_6289
IMG_6292
IMG_6293
IMG_6294
IMG_6303
IMG_6305
IMG_6306
IMG_6307
IMG_6310
V jedné z dalších obřích místností byla galerie s odpočívárnou. Všude lavičky, stolečky nebo prapodivné polštářky (miláček je nazval růžové snople) Nutno přiznat, že už mě opravdu bolely nožičky. Také se v odpočívárně dalo koupit něco na zub nebo nějaký ten suvenýr. Nevím proč, všichni mě táhli k prapodivnému exponátu rakve pokrytou vajgly. Nazvali jí hřebíčky do rakve.IMG_6316
IMG_6325
IMG_6328
Obří prostory solných jezer. Bohužel nejsou přes tmu a prach z.... no jo, ze soli, vidětIMG_6329
IMG_6331
IMG_6333V podzemí se také nachází spousta stánků se suvenýry, prodejní galerie polodrahokamů a drahokamů a výborná restaurace kde si můžete dát třeba jen kafíčko se zákuskem nebo něco rovnou na oběd, za opravdu relativně přijatelné ceny. Pokud by jste chtěli nějakou speciální svatbu, i obří salónek tady najdete. Když procházíte obřími prostorami, luxusně upravenými, absolutně nemáte pocit, že se nacházíte pod tolika metry šutrů. Já jsem si představovala, že kdybych musela někde do krytu za války nebo tak, tam by se mi žilo docela dobře. Jsou tam dokonce i šatny na kabáty, převlíkárny a samozřejmě WC ( by mě zajímalo jak to odtamtud dostanou)
IMG_6334
IMG_6335
Ovšem jednou z nějvětších atrakcí je klasiciký šachetní čtyřpatrový výtah velikosti mého konferenčního stolu, který pojme 40 lidí. Do té doby, než se nás vtěsnalo do kabinky 10 lidí, jsem tomu opravdu nevěřila. Prostě tělo na tělo :-) V posledním stánku jsem si nakoupila několik sáčků se solnými kameny  a sůl upravenou do kuchyně.
V dole se nacházejí 2 druhy solí. Jedna čírá nebo narůžovělá a druhá šedivá. Náš průvodce nám vysvětlil, že se té šedivé jakoby špinavé nemáme bát, že je vlastně plná minerálů a mnohem zdravější. Dokonce nám tvrdil, že je zdravější než sůl mořská. Taky nás upozornil, že klasickou chemicky čištěnou a bělenou sůl nemáme použivát, že je to opravdu čisté NaCl, které nám nic nedá. No aspoň tím mě potěšil. Už roky používám sůl mořskou dovezenou z Chorvatska, alespoň mám jistotu, že je přímo z moře. Tak teď vyzkouším i tu se špinkama z Wieliczky.
Pokud budete plánovat výlet směr Polosko, nenechte si solný zážitek rozhodně ujít. Únavné, ale úžasné.

Vinařství z filmu Bobule

9. srpna 2010 v 21:27 | Lipetka |  Výletník
Nad obcí Nové Mlýny, schováno za vrcholem kopce s mailičkou kapličkou, se ukrývá Vinařství u kapličky. Nebylo by na něm nic moc zvláštního na Jížní Moravě, ale krom jeho úžasného okolí se v něm natáčely části filmů Bobule 1 a 2.
Od kapličky je úžasně úžasný výhled na celé okolí Novomlýnských nádrží a louky jsou tam takové krásně barevné. Nedivím se, že si jej vybrali na natáčení filmu.
Nevím sice, jaký je ubytovací ceník vinařství, ale podle vozů vyšších cen, to asi nebude ubytovna pro chudé studentíky :-)
IMG_6062
IMG_6063
IMG_6064
IMG_6073
To neoškubali pod keřem ovci, to jen zrovna odkvétal topol :-)
IMG_6065
IMG_6066
IMG_6067
IMG_6068
IMG_6070
IMG_6069
V dáli pískovny, kam jsme se chodili koupat. Úžasná voda s úžasně náruživými komáry
IMG_6074
IMG_6075
IMG_6076
Nepřišla jsem na to, k čemu tato boudo-budka slouží, ale vypadala moc hezky.

Janův hrad

9. srpna 2010 v 21:11 | Lipetka
Jednou z našich dalších jihomoravských zastávek byl Janův hrad. I když je to uměle zbudovaná zřicenina, působí s krásnými vzrostlými stromy naprosto kouzelně. Sice jsme tam přijeli večer už po zavíračce, ale přesto jsme si udělali hezkou procházku alespoň po okolí.
IMG_6052
IMG_6053
IMG_6054
IMG_6057

IMG_6060