Leden 2010

Šumivé bomby

24. ledna 2010 v 20:09 | Lipetka |  tvoření :-)
Tak jo milé děti. Kdo čte pravidelně, ví,, že jsem se dlouho neozvala (ani ve vzkazech) Tímto se všem dotčeným omlouvám. Tak nějak jsem neměla čas a taky jsem zvažovala, jestli vám mám recept na šumivky dát :-D Jsem totož strašlivě sobecká a říkala jsem si, co kdybych se fakt chtěla někdy živit tvořením. Zjistila, jsem, že bych stejně asi umřela hlady, tak tady ho máte....

2 lžíce kys. citrónové
2 lžíce kukuřičného škrobu
1/4 hrnku jedlé sody
3 lžíce oleje (např. olivový, klidně i obyč.)
barvivo (nejlépe přímo na výrobu mýdel a svíček nebo jen potravinářské rozmíchané v kapce vody, ale počítejte s tím, že pokud to s voudou přeženete, soda vám rovnou úpři výrobě vyšumí)
Pár kapek esenciálního oleje, koření ap.

Vše smícháme a plácáme. Přiznám se, že to nemám úplně pořád vychytané a šumivky mi nedoschnou nebo praskají.

Když Lipetka tvoří, kuchyň skoro hoří!

15. ledna 2010 v 0:31 | Lipetka |  tvoření :-)
Zřejmě to poslední dobou vypadá, že trochu stagnuju, ale to se vám jen zdá. Místo dlouhého zimního spánku mě přepadlo tvořící šílenství. Experimentuju, relaxuju, krásně to voní, kůžičku mám jako miminko a ještě to možná nadělá spoustu radostí. Pustila jsem se do koupelové relaxace (paradoxem je, že nemám vanu). A docela šíleně si pohrávám s myšlenkou, že bych se opravdu tvořením chtěla živit. No dobře, alespoń přiživit :-) Ale zbytky zdravého rozumu, mě brzdí zuby nehty.
Tak se vám alespoň pochlubím svou první kompletní sadičkou. Je to čistá esence levandulového snění, kombinovaná se zdravím, krásou, vůní a relaxací.

Ta růžová koule a srdíčko jsou šumivé bomby do koupele plné čistých olejíčků a levandule.
Hvězdičková mýdlíčka jsou tvořená jako peelingová. Polovina je čistá levandule a v druhé polovině jsou přidané otruby a ovesné vločky, vše v BIOkvalitě.
Růžová sůl jen doplňuje vůně a barvy s kousky květů levandule :-)

A to jste ještě neviděli tu neuvěřitelně voňavou citrónovo-pomerančovou sadu s kousky citrónové kůry. Ach
Myslím, že jsem se definitivně zbláznila nebo jsem se moc nadýchala výparů vonných olejů.

Čínská konzerva

12. ledna 2010 v 22:29 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Pamatujete se na čínské konzervy v červenobílém balení? Kdysi byly docela fajn, ale dneska, když je náhodou objevíte, je to fialový hnus. Mám tady pro vás masožroutskou pochoutku(jája přivře jedno až dvě oči, podle potřeby). Velmi dobrou a podobnou původnímu originálu.

Toto je původní recept. Podle mě dost mastný, uberte sádla a popř. i bůčku trochu v poměru a přidejte libovějšího masa.

1/2 kg bůčku
1/2 kg plecka
1/2 kg sádla
4 kuličky pepře
4 kuličky nov. koření
1lžička soli
1/3 soli konzervační (tzv. rychlosůl) U našeho řezníka vám jí dokonce dají trochu zdarma do pytlíčku
4 dcl vody

Maso nakrájíme na velké kusy a dáme do tlakového hrnce cca na hodinu vařit. Po uvaření rozšťoucháme šťouchadlem na brambory. Nalijeme do misek nebo sklenic a dáme do ledničky. Pokud by jste chtěli aby vám to vydrželo déle, dejte do čistých sklenic ještě horké a obraťte dnem vzhůru, ale pro jistotu uchovávejte v ledničce. Podávejte s chlebíkem, popř cibulí.
Časem snad dodám fotky

Finančnice- K.J.Erben

7. ledna 2010 v 10:20 | Lipetka |  Bludy Obludy
Trocha poezie...
Předmět: FW: K.J. Erben - Finančnice
Jak to bylo s Polednicí - oprava

k maturitě...

U záložny lidé stáli
z plna hrdla křičeli.
Kde jsou naše prachy, králi
kam úspory zmizely?


Královy jim ruce kynou
mlčte, dám vám svobodu
Lid však kleje, piješ víno
nás posíláš pro vodu!!!

Tady každá rada těžká
ve čtvrtek i v pondělí
Zeptejte se Klause, Ježka,
kam se prachy poděly.

Král jim hází hračky z věže
Klause, Ježka, kohouta,
Všechno marno, Klaus i Ježek
bum bác letí do kouta.

Bude-li vám, lidi, zima
bude-li se krátit dech
Chcete-li se míti prima
čtěte si v mých dramatech
Zase křičí, rudnou v líci
čti ty svoje kydy sám
Že na vás, vy nezbedníci,
Koženého zavolám?

Pojď si pro ně, zbohatlíku
pojď, vem si ty zlostníky
A hle, kdosi bere kliku
* lodě, banky, podniky-

Jako stín se ruka plíží
na co sáhne - otočí
Z obýváků, ložnic, spíží
vybírá si obročí.

Již vztahuje černé ruce
po chlébě i po soli -
Sametová revoluce
dneska právě vrcholí.

Slyšte, první, druhá, třetí,
poledne zvon udeří
klika cvakla, dveře letí
EU vchází do dveří.

Ve mdlobách tu národ leží
na čele se perlí pot
Pokladna je prázná, temná -
zbudou prachy na důchod?

Již několik let mi tento soubor leží v temnotách počítače, zálohy, záloh minulých počítačů. Zajímavé, jak je pořád aktuální. Autor bohužel neznámý.

Podmořský svět v Ostravě

3. ledna 2010 v 10:29 | Lipetka |  Výletník
Mezi svátky jsme navštívili akvária na Černé louce. Jsou kousek od mini-uni- park miniatur, Divadla loutek a Slezkoostravského hradu. Takže pokud někdy vyrazíte s dětma do Ostravy, nemusíte skončit jen v akváriích.
V podmořském světě najdete nejen mořské ryby, ale také několik druhů žraloků, humry, želvy, krokodýla, papouška a několik druhů opiček.
Jen pár mobilových fotek mizerné kvality pro inspiraci.
Spící dinosaurus
Byla tak úžasně škaredá

Když venku sněží, fretka se ježí

2. ledna 2010 v 23:10 | Lipetka |  domácí zvěř
Dneska jsme vzali Čikitku poprvé na sníh. Mysleli jsme, že se jí to bude líbit a ona bude zuřivě norovat.
První vhození do sněhu nesla nelibě a valila na umetený chodníček. Chvílema sice přišla na to, že je se sněhem sranda, dá se v něm norovat a taky bydlet, ale jinak jí to studené a mokré moc nesedělo. Pořád se snažila po ryflích vylézt nahoru a když už jsem jí vzala, byl náš divoch jako mílius a lezl mi pod svetr nebo do rukávu bundy, kde byla maximálně spokojená a hodná. Všimněte si naježeného ocasu, to znamená, že opravdu se jí to moc nelíbí. Naježený ocas, značí, že jí prostě strašně se.. :-)
Tak alespoň pár foteček z mobilku.

Zapálíme svíčičku, pustíme si lodičku 24.12.2009

2. ledna 2010 v 0:51 | Lipetka |  Výletník
Již několik let vzniká samovolně ve Frýdku-Místku zajímává štědrovečerní tradice. Lidé se v 22 hodin scházejí u řeky Ostravice uprostřed města (u holubic) a pouštějí si lodičky doma vlastnoručně jakýmkoliv způsobem vyrobené. Předposlední dva roky jsem na to vždycky zapomněla, ale letos jsem to roztroubila všude mezi známýma a ti mi to průběžně připomínali domluvami o lodičkách.
My jsme letos měli takové vory z bambusu a na nich takové lampiónky. Vypadalo to moc hezky. Další lodičky jsme měli rozříznutý kokosový ořech. Známí kromě proutěného košíčku vydlabali i pomelo :-) Plavalo moc hezky. Bylo tam opravdu hodně lidí a na přístupných místech k vodě se dělaly drobné fronty. Většina lidí se snaží dělat lodičky přírodní, aby se řeka moc nezaneřádila, ale někteří donesou opravdu obrovské koráby z pet lahví nebo polystyrénu a my si doma dělali starost, že nemáme bavlněný provázek a dali jsme tam umělý.
Je škoda, že kolem většiny břehu je vysoká tráva a tak lodičky nejdou moc vidět a nebo se brzy ztrácejí z výhledu. Pokud by město třeba posekalo kolem břehu trávu, byl by dojem úplně úžasný.
Pro toho kdo nechodí na mše je to příjemné provětrání od televize a plných stolů a možnost setkat se na Štědrý den se spoustou známých.
Omluvte děsivou kvalitu fotek

Hrníčky na přání

2. ledna 2010 v 0:16 | Lipetka |  Bludy Obludy
Nečekejte žádnou světobornou myšlenku. Jen chci vyloženě zamachrovat a pochlubit se. A teď už konečně vám to můžu i ukázat po Vánocích, aby to neskazilo překvapení. Nechala jsem si od šikovné paní udělat pro své kolegy a přátele hrníčky. Každý má unikátní tvar, barvu a obrázek. Jsem z nich pořád nadšená. Přijdou mi prostě kouzelné.
Snad mi paní odpustí, že použiji její fotky. Jsou krásně nafocené.

01.01.2010

2. ledna 2010 v 0:04 | Lipetka |  Bludy Obludy
Letošní Silvestr byl takový prapodivný. Sice jsme ho strávili pohodově s přáteli hraním her a najednou bylo před dvanáctou. Chtěli jsme se podívat na ohňostroj a já se celý den těšila, až si ho nafotím, ale když jsme vyšli na balkón, nebylo v husté mlze vidět skoro nic, jen z dáli se ozývaly rány z ohňostrojů.
Vyšli jsme všichni do deště a mlhy a v hodně blízkém okolí jsme viděli alespoň částečně pár rozprsklých zelenočervených hvězdic. Nepamatuji na Silvestra tak špatnou viditelnost. Celkově mi vlastně konec roku přišel se zvláštní atmosférou. Takový prostě klidný. Nebyl slyšet ohlušující rachot ze všech stran, ale jen takové nesmělé bouchání. Tak alespoń pár fotečekBanánová pomazánka

1. ledna 2010 v 22:08 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Banánové něco ....????!!!!!!?????
Před chvíli po mě drahý chtěl ať mu udělám banánovou pomazánku. Vytřeštila jsem na něj oči a dvakrát se ho zeptala na to samé, jestli jsem mu dobře rozumněla. Opravdu chtěl banánovou pomazánku o které jsem opravdu nikdy neslyšela.
Zapátrala jsem v internetu a zjistila, že to co já vnímám jako sci-fi někteří běžně jedí.
Když jsem z něj vyzvídala co v ní je, řekl, že banány. Výstižné, ale chabý recept a vodítko na to jak to udělat, když nevím jak to chutná. A prý se to jí i na chlebu.
Internet shodně tvrdil, že se do ní dávají banány (1-2) balení tvarohu, lžíce cukru nebo medu a lžíce citronky v některých receptech bylo i máslo.
Krom tvarohu jsem doma vyštrachala všecko. Nahradila jsem ho bílým jogurtem. Což sice chutnalo dobře, ale z pomazánky byla nakonec přesnídávka.
Drahý změnil své rozhodnutí a chtěl teda hmotu do misky a k tomu chtěl místo chleba želé!!!!!!!! (angreštové)
Přišla jsem na to, že i muži mají své dny, nevím jestli to je dáno předešlými dny obžerství a mísení chutí a nebo je prostě a jednoduše těhotný, ale při konzumování hmoty vypadal i spokojeně.