Prosinec 2009

Chcete se umlátit smíchy?

27. prosince 2009 v 12:09 | Lipetka |  Bludy Obludy
Právě jsem dočetla výbornou knihu

Asi dva dny před Vánoci jsem došla k názoru, že ve všem tom stresu a shonu se potřebuji opravdu pořádně zasmát a pořádně si začíst. Přiznávám, pořádnou knihu jsem nepřečetla asi dva roky, pominuli nový kapesní atlas hub a čínský horoskop na příští rok ( a to ještě jeho dvanáctinu)

Nadopována úryvky knížky "Už sněží, už chumelí" na stránkách Marušky jsem vyrazila do knihkupectví pevně odhodlána odnést si z knihkupectví smací knihu. Knihkupectví bylo napráskáno ve švech. Všude se postrkovaly vystresované ženy, které ač vypadaly jako intelektuálky, byly odhodlané se rvát jako lvi a na poslední cvíli chtěly ještě rychle uzmout nějaké chytré knihy.
Takže postávání a očumování u regálu jsem rovnou vzdala. Řekla jsem si, že půjdu na jistotu a postavila se do fronty u pokladny.
V jedoduché větě, jestli maj knihu už sněží, už chumelí jsem se dokázala lehce zamotat ( kdo ví, jestli už chumelí nebo už sněží...)
Nevím proč, ale přišla jsem si v tu dobu jako ve filmu vrchní prchni, taky tam lidé chodili s hodně prapodivnými otázkami.
I když jsem z knihkupectví vycouvala, dostala se mi o Vánocích náhodou do ruky kniha: Jserm blbá, trapná a nesportovní! Prostě jenom ženská! Od Renaty Francové.
Mlátila jsem se smíchy od první do poslední stránky. Můj chlop na mě nechápavě civěl, ale když jsem mu některé úryvky přečetla pochopil. Dobře jsem si pobrečela smíchy a litovala, že už nemám co číst. Jeden fejetonek lepší než druhý plných zážitků studující autorky ( dnes už paní právnička)
Neubránila jsem se ani myšlenkám solidarity, protože těch trapasů co už zažila... To si snad nezaslouží nikdo. Vřele doporučuji.
Výborná zpráva nakonec je, že autorka má spoustu fejetonů z knihy na svém blogu: http://francova.blog.idnes.cz
Její humor mi připomíná milé povídky od drničky, které najdete zde http://maliny-nezrale.webnode.cz Na jejích stránkách najdete ještě další dva odkazy na blogové knihy, ale maliny nezralé jsou asi nejlepší kousek kdy se mlátíte hlavou do klávesnice a brečíte co vám písmenka stačí.


Veselé a klidné svátky

26. prosince 2009 v 8:49 | Lipetka |  Bludy Obludy
Vážení přátelé, známí, neznámí,hmatatelní i ti internetoví, přeji vám i když opožděné, krásné a pohodové svátky, pohodu, zdraví a žádné stresy a příští rok ať je šťastnější, zdravější, pohodovější, úspěšnější, bohatší a prostě lepší než ten letošní :-)
Letos u nás byla lehká panika i katastrofa před svátky. Poprvé cca tak po 15 letech jsem udělala jen jeden věnec a to ještě vpoledne na Štědrý den, aby jsme neměli na stole prázdno. Světe div se, nic se nestalo :-))

Úchyl s delfínem - pokračování Olomouc

22. prosince 2009 v 8:09 | Lipetka |  Výletník
Tak se u článku o mém výletě do Olomouce vyrojily dedukce co vlastně znamená úchyl s delfínem na fotkách. To jsem se sice nedočetla,ale zjistila, jsem ve wikipedii jen pár bodů o kašně....
Vpodstatě za zmínku stojí, že je to oficiální brouzdaliště pro děti a jediné oficiální koupaliště na náměstí v ČR.

Ariónova kašna

  • Měla být poslední barokní kašnou vybudovanou po třicetileté válce. Pokusy o vybudování takové kašny se objevily opět v 19. století. Až v roce 1995 byla zahrnuta do programu rekonstrukce náměstí. Opoždění způsobily r. 1997 povodně.
  • popis: želva s plastikou na hřbetě, plastika básníka Arióna a bájného delfína, samostatně stojící želva.
  • rok dokončení: září 2002
  • umístění: na Horním náměstí
  • autor: olomoucký rodák, architekt a sochař Ivan Theimer
  • dodavatel stavby: firma Horstav Olomouc
  • výroba jednotlivých skulptur: italské Studio di Archittetura v Lucce a Pietrasante
  • roku 2005 získala Ariónova kašna ocenění v I. ročníku soutěže o "Vodohospodářskou stavbu roku"
  • roku 2005 bylo oficiálně povoleno (hygienickými institucemi) koupání v této kašně (v létě slouží jako brouzdaliště pro děti). Olomouc je tak jediné město v České republice s oficiálním koupalištěm přímo na náměstí.
O olomouckém orloji jsem se dočetla, že je opravdu starý cca z roku 1419-1422, několikrát byl v historii různě přebudováván, ale dnešní podobu dostal až po válce, kdy byl vážně poškozen. Nevím, přijde mi to docela brutální zásah, pan Svolinský se mohl krotit se svými socialistickými motivy.
A bubák není vlastně bubák, ale Herkules :-)

Herkulova kašna

Druhá nejstarší olomoucká kašna - kašna Herkulova na Horním náměstí - byla podobně jako její předchůdkyně (Neptunova kašna na Dolním náměstí) vytvořena autorskou dvojicí gdaňský sochař Michael Mandík a olomoucký kameník Václav Schüler. Ústřední mytologická postava bájného antického hrdiny byla zhotovena čtyři léta po kašně nejstarší - v roce 1687. Celá kašna pak byla dobudována na jaře roku následujícího. V pramenech se podobně jako u Neptunovy kašny dochovala objednávka olomoucké městské rady. Díky archivním dokumentům je tedy známo, že v případě druhé kašny byla objednávka velmi konkrétní - obsahovala přesné požadavky na podobu sousoší. Kašna byla původně umístěna na místě čestného sloupu Nejsvětější Trojice, jehož stavbě roku 1716 ustoupila a byla přenesena na místo dnešní před severní průčelí radnice. Kameník Václav Schüler použil pro nádrž kašny obdobné půdorysné schéma jako u kašny první - základní čtverec má prolomeny strany půloválem. Socha Herkula v nadživotní velikosti s kyjem v pravé ruce je umístěna na kamenných pilířích uprostřed nádrže. V levé ruce drží hrdina šachovanou orlici - symbol města, kterou chrání před sedmihlavou hydrou. Na těle hydry zanechal autor sousoší svou signaturu "Mandik".[2]


Všechny zdroje z wikipedie

Tvořivý dárek pro děti.... voskovky

16. prosince 2009 v 14:29 | Lipetka |  tvoření :-)
Dostaly se mi do spárů textilní voskovky. Existují dvě různé sady: první má jen základní barvy a druhá má už i různé odstíny. Cena menší sady je cca 100 kč v obchodech pro tvořilky. Bohužel jsem si koupila jen tuto, protože tu větší zrovna neměli. I tak mi přijde cena velmi přijatelná. Voskovky jsou velmi vhodné pro jakkoliv staré děti když je chcete potěšit nebo zabavit. Vpodstatě totiž nešpiní, takže barvu nebudete mít všude. Dá se s nima kreslit jako pastelkama a v případě potřeby je můžete ostrouhat. Oproti všem tekutým a zasychacím barvám mají opravdu nesporné výhody a efekty vypadají opravdu jak malované pastelkama. Hotové dílka stačí jen 5 minut zažehlit a můžete hned nosit.
Zkoušela jsem to na starém tričku, které už tady taky bylo, ale tak strááášně jsem měla potřebu je otestovat, že jsem ho holt zase pozměnila.
V případě kreslení mi přijdou supr i obyřejné fixy na textil. Stojí v papírnictví cca 10 kč a po zažehlení drží jak čert. Po mnohých vypráních, kdy ostatní barvy už jsou děsivé, fixy pořád drží.
Dětem můžete motivy třeba jen předmalovat fixem a oni se zapojí a dovybarvujou sami voskovkama jako omalovánky.
Pokud by jste byli náročnější umělci, můžete si na předkreslování a konturování pořídit gelový fix na textil. Moc dobře se s ním maluje. Stojí cca 70 kč a nakreslíte s ním opravdu i maličké detaily.

Trička s broučky jsou konturovaná právě gelovým fixem. A břečťan - vinná réva ( nebudu s Jájou polemizovat co je to kytku) je překreslen a vybarven voskovkama. Doufám, že nebudu mít zde nežádoucí návštěvu, protože broučka zřejmě donese Ježíšek.

Olomouc

16. prosince 2009 v 9:29 | Lipetka |  Výletník
Vzhledem k tomu, že jsem byla tak zklamaná z vánočních trhů, snažila jsem se alespoň nafotit pár fotek za tu chvíli. Ale i kdybych tam chodila v uličkách celý den, bylo by co fotit.
Nejvíc mě uchvátily želvy a úchyl s delfínem :-DDDDD
Orloj z dáli
Úchyl s delfínem....
Orloj. Vždycky jsem si myslela, že je starý, ale pánové dole na orloji mě přivedli na dobu socialismu.
Bubák...
Krásný erb....

Vánoční trhy Olomouc

14. prosince 2009 v 12:59 | Lipetka |  Výletník
Jsem zklamán, jsem více než zklamán....

Dnes se mi dostala příležitost dostat se na chvíli do Olomouce. Myslela jsem, že prošmejdím vánoční trhy, nasaju vánoční atmosféru a ono nic. Myslím, že Olomouc jako velké a historické město by mohlo mít opravdu krásné a tradiční trhy, ale prd. Stánečků je tam sice spousta, ale v polovině z nich je punč v jakýchkoliv podobách, další většinu zabírají speciality k jídlu- klobásy,sýry zabijačkové specialitky a uzeniny z Polska. Stánečků s různýma výnočníma serepitičkama je tam opravdu poskrovnu.
Nehledě na to, že o půl desáte dopoledne byla pořád polovina zavřená, ale cedule na nich prozrazovaly, že jejich nabídka je zase s obsahem alkoholu. Nemám nic proti vánočním punčům, svařáčkům, horkým medovinkám ap. a dokonce to i k těm zprávným trhům patří, ale u toho usrkávání musím mít co prolízat a okukovat. Vždyť to přece k Vánocům patří.
Snad se ještě letos někam na okukování dostanu.
Alespoň pár foteček ze stánečků....

Nová řada šperků

10. prosince 2009 v 10:29 | Lipetka |  tvoření :-)
Nějak mě to korálkování chytlo, tak tady mám dalších pár kousků. Jen nevím co s tí za chvíli budu dělat.Nedlužím nic!!!

10. prosince 2009 v 9:10 | Lipetka |  Bludy Obludy
Tohle mi sice přišlo jako řetězový mejl mezi hromadou jiných mejů, ale přišlo mi to tak pravdivé a k zamyšlení, že bych to sem prostě měla dát. Autor se na dokumentu bohužel nedochoval.


NEDLUŽÍM NIC!
Znovu, již po několikáté, jsem se rozčílil nad neomalenou drzostí médií, která mi, jakožto občanovi, periodicky vnucují myšlenku, že mám jakýsi podíl na státním dluhu a vypočítávají mi výši mého údajného podílu.
Znovu důrazně opakuji, že jsem si od nikoho nic nepůjčil a nikomu nic nedlužím. Nikdo, ani stát, není oprávněn půjčovat si mým jménem a zadlužovat mne. De facto by se jednalo o trestný čin. Nic také nikomu nebudu splácet. Mou osobu si tento stát přivlastnil, aniž by se mne na cokoliv ptal, v okamžiku mého narození, ale to neznamená, že si se mnou může dělat co chce, respektive, zadlužit mne. Pokud je stát podnikatelskou jednotkou a nedokáže splácet své dluhy, pak zřejmě musí vyhlásit bankrot a musí být zrušen. To ale neznamená,že mám být zrušen i já. Dluh by měl být naúčtován podílově všem, kteří tomuto státu vládli v době od vzniku dluhu. Já jsem tyto osoby nikdy nevolil a jsem, co se týče jejich jednání (proti němuž jsem často protestoval), zcela bez viny.
Z každých 100 % Kč,které vydělám, si tento stát vezme 55 - 64 % Kč formou různých typů zdanění. Další peníze si ode mne stát bere formou daní z nemovitosti a jiných forem zdanění. Když si za zlomek skutečné hodnoty mé práce, kterou mi stát milostivě ponechá, cokoliv koupím, je toto cokoliv také již mnohokrát zdaněno cestou od těžby suroviny k finálnímu výrobku a jeho prodeji. I zde platím v ceně výrobku státu odvody. Stát mi účtuje nejrůznější poplatky. Platím téměř nejdražší elektřinu v Evropě a jsem občanem energetické velmoci. Hospodář stát platí za kilometr silnice třikrát tolik, co kdekoliv jinde, a tak dále. Stát mne připraví zhruba o tři čtvrtiny hodnoty všeho, co vytvořím a vydělám a tyto prostředky prošustruje, nebo přerozdělí neznámo kam. Ani to mu však nestačí, ještě se mne a mé potomky pokouší zadlužit. Kdosi neznámý si na tento stát nabírá nehorázné půjčky, jako by byl stát jen nějakým bílým koněm zločinecké organizace. Stát, nebo kdosi, kdo se za jeho nálepku schovává, si ode mne bere několikrát větší berni, než si panstvo kdy dovolilo vzít od poddaného. Udržuje mne v chudobě, abych si nevyskakoval, aby mi snad ani nenapadlo z přebytků založit firmu, začít podnikat a zaměstnávat jiné. Sám stát však pracovní místa nezajistí a těm, kdo nemají práci pak bezostyšně přerozděluje to, co sebral mně, aniž by se mnou cokoliv konzultoval. A teď mi ještě oznamuje jak mne zadlužil, za což pochopitelně nikdo nenese odpovědnost, to udělala nějaká anonymní nezodpovědná krize. Zítra na mne pošle exekutora, aby mi sebral i to poslední, co mi ještě zbylo.
Vážený a milý státe. Milá Česká republiko… Pěkně mě sereš!

Slaní šnečci

6. prosince 2009 v 10:20 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Ne, nebudeme vařit moje achatinky na slano, ale mám tady jeden ze svých dalších jednoduchých a oblíbených receptů.


Budeme potřebovat:
Listové těsto
Kečup
Koření
Různé druhy sýrů, salámků, zeleninky kdo má prostě co rád

Já udělala šnečky z šunkového salámu a sýru další jsem udělala jen sýrové z nivy a cihly a další třeba s paprikou a anglickou.

Nemám moc ráda záviny naslano. Přijdou mi vevnitř takové rozblemcané a drobivé. Proto dělám šnečky na slano.
Těsto rozdělím na polovinu a rozválím, potřu kečupem a pokladu sýrem, salámem... fantazii se meze nekladou a okořením (grilovací koření, kmín, pepř...)
Nakrájím na plátky 1,5 - 2,5 cm a pokladu na plech, nejlépe na silikonový nebo teflonový nepřilnavý plát a pečeme cca na 180 °C podle potřeby.

Je to jednoduchá alternativa třeba chlebíčků a můžete do toho použít třeba zbytky z ledniceLipetčina korunová mýdelka

1. prosince 2009 v 21:49 | Lipetka |  tvoření :-)
Až nebudete vědět, co s dětma za dlouhých zimních večerů, vrhněte se na drhání peří :-D Nééé, to už se vlastně asi nedělá.
Vrhněte se na domácí mýdelka za pár haléřů. Svolejte děti (ano, za B je správně, Lipetka žádné děti nemá a zabaví se po večerech takto sama :- )
Vezmete zbytky mýdla, nebo koupíte levné mýdlo nové. Nastrouháte ho a ve vodní lázni rozpustíte s trochou vody. Přidáte do něj co nám voní, např. skořici, mleté mandle, sušenou citrónovou kůru, sušenou levanduli.... fantazii a kombinacím se meze nekladou. Umatláte z toho jednolitou hmotu. Můžete taky využít barev mýdla a udělat různobarevné hmoty
Na alobale vycpete formičky hmotou (pokud budeme mít více barev , tak nakombinujete) a jemně vytlačíte. Pokud to moc nejde vytlačit a hmota je moc mazlavá, stačí formičku chvíli nechat a mýdlo za minutku trošku stuhne. S hmotou by se mělo dělat za tepla (nepleťte za horka, ať nejsou fronty na pohotovosti) Nakonec můžete posypat třeba skořicí.
Supr na tomhle tvoření je to, že je takové voňavoučké a děti si alespoň pořádně potom budou muset tlapky umýt :-D
Uděláte třeba babičkám radost s malýma dárečkama vlastnoručně udělanýma. A až pelingová mýdelka stuhnou, můžete je dozdobit třeba kouskem lýka. Nebo do nich ještě před stuhnutím udělat dírku a pověsit je třeba na stromeček nebo do skříně. Moli se určitě smrtelně zděsí.
Množství které uvidíte na fotce je z jednoho mýdla.
Omluvte zběsilou kvalitu fotek. Se zapatlanýma rukama a alobalem pod formičkama se blbě fotí.


Tak přidávám konečnou verzi mýdlíček. Dozdobovat je dobré, když ještě nejsou úplně tuhá, třeba za pár hodin. Lýko se do nich tak nějak "zařízne" a neklouže dolů. K dozdobení jsem použila badyán, usušenou pomerančovou kůru vykrojenou formičkou na pečení a barevná lýka. Ale dokázala bych si lehce předtavit, že do levandulového mýdla přidám na ozdobení snítku levandule ap.