Srpen 2009

Šneček news

25. srpna 2009 v 18:52 | Lipetka |  domácí zvěř
Tak máme nadělení. Narodila se nám šneččí miminka. Jsou úplně úžasní. Kdyby jste někdo chtěli šnečky druhu Achatina reticulata, myslím, že jich máme pár v zásobě.
Taky nám umřel jeden starý šneček. Nevím co se mu stalo. Tak už máme jen 3 obříky.
Mámotáta a tátomáma

Sushi

25. srpna 2009 v 11:07 | Lipetka |  Mňamky domácí produkce
Tak jsem se pokusila udělat sushi. Inspirovala jsem se na jednom blogu a říkala si, že to zase nemůže být až taková věda. Zrovna se naskytla příležitost, proč ho vyzkoušet, tak jsem do toho šla. Přiznám se, že tu věc nejím, prostě mi to nechutná, ale to není překážka. Ti co ho mají rádi, tak ho jedli a ti co ho koštovali se rozdělili na dva tábory, jedni ho už nikdy nemusí a ti druzí mu asi přišli trochu na chuť :-)

Potřebujeme :

na rýži:
175 g sushi rýže
2 lžíce rýžového octa
1 lžičku soli
1 lžíčku cukru

mořskou nori řasu (to vám byl rygól jak jsem to rozbalila :-) , ale vyvětral)
pasta wasabi (zelený křen)
dále dle fantazie ryby, krevetky, mušle, avokádo, okurky, listový špenát, paprika, dýňě..... prostě co máte rádi.
(já si sushi trochu počeštila a nechtěla jsem riskovat s rybama čerstvýma a koupila jsem jemně zauzeného lososa a jemně zauzeného pstruha, myslím, že to originál až tak nezměnilo)

K sushi podávejte sojovou omáčku tmavou (nemá nic moc společného s tou naší obyčejnou, ale použít se dá taky) a wasabi křen

Rýži uvaříme dle receptu:
Řádně několikrát propereme ve studené vodě rýži,dáme do 250 ml vody a uvedeme do varu (Já jsem to musela ještě 5 minut dovařit, bylo to hodně tvrdé i po odpočinutí) Hrnec odstavíme a necháme pod pokličkou 10 minut dojít. Smícháme 2 lžičky octa, sůl a cukr. Smícháme s rýží, pokapeme sojovou omáčkou a zamícháme.

Vezmeme ten zelený smradlavý hnus z moře (nori řasa) a dáme na útěrku, potravinovou fólii nebo bambusovou podložku. Na řasu rozprostřeme rýži, aby nám zbyl na konci asi 2cm volný pás. Potřeme proužkem wasabi (opravdu opatrně) a naskládáme proužky všeho co máme rádi (já našla v lednici okurku a papriku) Rybu jsem nedala dovnitř ale na povrch, přišlo mi to hezčí.
Celý "závin" opatrně zatočíme vlhkýma rukama a přimáčkneme, aby byl pevnější a při krájení se nám nerozpadl. Celý váleček vyšel na cca 7 kousků sushi. A množství rýže vyjde na 3-4 válečky. Váleček krájejte opravdu ostrým nožem.

A dopadlo to takhle:
Dala jsem ze začátku na radu šéfkuchaře a nori řasu rozpůlila napůl (je to blbost, dělejte z celé řasy) Tohle si asi může dovolit odborník, který sushi i snídá.
Vypadalo to moc hezky, i když to nejím.

Kočičáci v akci

18. srpna 2009 v 20:08 | Lipetka |  Bludy Obludy
Tak jsem včera na zahradě u babičky spatřila dvě krvelačné šelmy. Kupodivu mi zase docházela baterka. Tak jsem pár paskvilů splodila, snad poznáte kdo je kdo. Asi se budete divit, myslela jsem, že vidím dvojmo, ale jedna kočka je babičky a druhá souseda a přitom to nejsou ani příbuzní.

Rozhledna Sůkenická

18. srpna 2009 v 19:49 | Lipetka |  Výletník
O víkendu jsme vyrazili na rozhlednu Sůkenická. Je to směrem od Bílé (v Beskydech) těsně před slovenským přechodem. Dojeli jsme k hotelu a pěšky šlapali jen pár set metrů. Na rozhledně sice dělali nový mosteček, který jistě dodělali ještě ten den ,ale provoz rozhledny to nijak neovlivnilo. Vtupné stálo 20 kč. Jistě by to byl i hezký cyklovýlet.

Hmyzáci tak různě ulovení

18. srpna 2009 v 19:07 | Lipetka |  Bludy Obludy
V posledních pár dnech se mi podařilo ulovit pár hmyzích zvířátek ( ne že mě ukamenujete za pavouka, vím, že není hmyz, ale byl úžasný)
Trošku se omlátila o světlo, tak se jí setřelo kousek zbarvení z křídel
Usídlila se na cípu ručníku
Byl úchvatný, dočetla jsem se, že je to křižák proužkovaný. Šel z něho respekt.
Včera ulovená na lustru, proto taková dožluta, ale strašně krásná.

Nový Hrozenkov

16. srpna 2009 v 22:01 | Lipetka |  Výletník
V městečku Nový Hrozenkov mě krom úchvatného umístění mezi kopečky zaujaly nádherné domečky, ať už nové nebo staré, ale pro mě prostě kouzelné. Celé okolí n a mě působilo opravdu velkou pohodou. Klidně bych si představila na některé strání mít domeček.
Pokud se chcete něco více dozvědět o Novém Hrozenkově, najdete to na těhto stránkách www.novyhrozenkov.cz


Velké Karlovice

16. srpna 2009 v 21:29 | Lipetka |  Výletník
V průběhu tohoto týdne se mi naskytla příležitost navštívit pár krásných míst.
Jedno z nich je obec Velké Karlovice. Má opravdu svou osobitou atmosféru a specifické, ale krásné stavby. Navštívila jsem tam místní muzeum v bývalém kupeckém domě a starý dřevěný kostel vystavěný r.1754.
V muzeu jsme nahlédli do života starých valachů, prohlédli si výstavu starých pohlednic a historii výroby skla (dnes po úpadku skláren už můžeme jen vzpomínat)

Pokud si chcete něco blíže přečíst o Karlovicích, najdete to na této stránce www.velkekarlovice.cz

Zbytek foteček najdete zde v galerii

Fretčí skluzavka

10. srpna 2009 v 23:11 | Lipetka |  domácí zvěř
Aby jste viděli, s čím se tady s Čikitkou bavíme, tak jsme natočili video jak trávíme večery. Ne že mě obviníte s týrání, jí se to fakt líbí....

Čikitka a nová hračka

9. srpna 2009 v 23:59 | Lipetka |  domácí zvěř
Čikitka dostala od mé maminky kočkami opomíjenou hračku. myslím, že u nás bude mít lepší uplatnění, i když se zatím jen seznamujeme

Hádanka

9. srpna 2009 v 23:57 | Lipetka |  domácí zvěř
Hádejte co je to? Že by duchové? Ještě vás nemrazí v zádech?